کرکره برقی

موتور کرکره برقی ساید

موتور کرکره برقی ساید در کنار شفت و محل جمع شدن تیغه ها نصب میشود. اغلب به عنوان موتور های صنعتی شناخته میشوند و برای مکانهای با تردد بالا و کرکره هایی که وزن زیادی دارند استفاده میشود.

موتور کرکره برقی ساید

موتور کرکره برقی ساید (Side Rool Up Motor) در کنار شفت و محل جمع شدن تیغه ها نصب میشود. اغلب به عنوان موتور های صنعتی شناخته میشوند. قیمت این موتورها گرانتر از موتور توبلار بوده و برای مکانهای با تردد بالا مانند کرکره برقی پارکینگ و کرکره هایی که وزن زیادی دارند از جمله کرکره برقی پلی کربنات و کرکره برقی غضروف دار و همچنین دهانه های بزرگ مانند کرکره برقی سوله و کارخانه استفاده میشود. این موتورها در دو نوع خلاص کن زنجیر و UPS دار عرضه میشوند.

انواع موتور کرکره برقی ساید:

این نوع موتور غالبا در توانهای ۳۰۰ و ۵۰۰ الی ۱۰۰۰ نیوتن/متر تولید میشوند. توان ۳۰۰ نیوتن/متر کلیه نیازهای کرکره برقی در ابعاد و تردد بالا را بر آورده می کند. برای پروژه های بسیار بزرگ از توان ۵۰۰ نیوتن/ متر و یا بیشتر استفاده میشود.

موتور های ذکر شده در دو نوع ۲۴ ولت و ۲۲۰ ولت عرضه می شوند که نوع ۲۴ ولت آن قابلیت اتصال به باطری و UPS جهت استفاده در هنگام قطعی برق را دارند.

عملکرد موتور کرکره برقی ساید در زمان قطع برق:

۱) از طریق زنجیر خلاص کن که با حرکت آن میتوان کرکره را به بالا و پائین هدایت کرد.

۲) استفاده از UPS که بسته به ابعاد درب چندین بار امکان باز و بست را بوجود می آورد.

باید توجه داشت کرکره برقی در مقابل فشار مخالف مقاوم بوده و امکان باز کردن آن توسط فشار به بالا وجود ندارد لذا تنها از دو طریق بالا میتوان کرکره برقی را به حرکت در آورد و امکان تردد را فراهم کرد. زنجیر خلاص کن موتور کرکره برقی ساید لزوما در زمان قطع برق کاربرد ندارد و در هر حالتی میتوان از خلاص کن استفاده نمود. لینک درب اتوماتیک تبریز گیت در توییتر.

چنانچه کاوری روی موتور را پوشانده باشد ابتدا باید درب کاور باز شده و سپس زنجیر از داخل کاور خارج خارج گردد. مسیر این زنجیر بصورت دوار می باشد و با چرخاندن آن به بالا و پائین کرکره به حرکت در می آید. باید توجه داشت در حین حرکت دادن زنجیر قلابی نیز توسط زنجیر کشیده میشود که حکم کلاچ را دارد و با پائین کشیدن آن توسط حرکت زنجیر گیربکس از موتور جدا میشود. فشار بیش از حد باعث شکستگی اهرم کلاچ میشود.

در پروژه هایی که بر دارا بودن برق اضطراری تاکید شود از مدل ۲۴ ولت این نوع موتور استفاده میشود که علاوه بر زنجیر خلاص کن دارای باطری یا منبع تغذیه یو پی اس برای استفاده در شرایط قطعی برق است. باید توجه کرد در توان یکسان، سرعت حرکت تیغه ها توسط موتور ۲۴ ولت نسبت به مشابه ۲۲۰ ولتی آن تا حدودی کاهش می یابد.

مزایای موتور کرکره برقی ساید:

  • جهت کرکره برقی با میزان تردد بالا مناسب می باشد
  • جهت کرکره برقی با وزن سنگین مناسب می باشد
  • در صورت خرابی لازم نیست که کل کرکره برقی دِمونتاژ شود و از بیرون قابل تعویض و تعمیر است
  • دارای سیستم پاراشوت که در صورت خرابی و خلاص شدن گیربکس، از سقوط کرکره برقی جلوگیری می کند
  • در دو نوع ۲۲۰ ولت AC (فاقد UPS) و ۲۴ ولت DC (دارای UPS) در دسترس قرار دارد

معایب موتور کرکره برقی ساید:

  • قیمت بالاتر در مقایسه با موتور توبلار
  • نصب در کنار رُل و اشغال فضای بیشتر

طول پلیت (صفحه نصب موتور) این موتور حدود ۶۰ سانتیمتر هست. در مقایسه با موتور کرکره برقی توبلار که طول پلیت از ۳۰ سانتیمتر تجاوز نمی کند میتواند یکی از محدودیت های موتور ساید جهت استفاده در فروشگاهها و پارکینگ های کوچک به شمار بیاید.

موتور کرکره برقی ساید اروپایی در بیشتر مواقع از برق سه فاز بهره می برند و برای سرعت و تردد بسیار بالا جهت کاربردهای صنعتی طراحی و ساخته میشوند لذا وجود برق اضطراری UPS عملاً در این موتورها منتفی است. انتظار این بود که موتورهای اروپایی باتوجه به قیمت بالا، مدت گارانتی بالایی نیز داشته باشند ولی اکثر این موتورها در بازار کشورمان با یکسال گارانتی ارائه می گردند و در صورت خرابی قطعات یدکی آنها به ندرت یافت می شود.

نکته دیگری که باید در نظر داشته باشیم این است که موتورهای ساید اروپایی بصورت مجزا از سایر متعلقات مانند مدار فرمان، بلبرینگ، صفحه های جانبی و … ارائه می شوند و در نتیجه هزینه تمام شده یک موتور ساید اروپایی بسیار گرانتر از یک موتور ساید چینی است.

از جمله برند های معتبر اروپایی موتور ساید میتوان به سامفی Somfy فرانسه – الرو Elero و ماران تک Marantec آلمان – بی.اف.تی BFT ایتالیا اشاره کرد که با توجه به تفاوت قیمت چند برابری این موتور ها نسبت به نمونه چینی در کشورمان این موتورها به ندرت مورد استفاده قرار میگیرند.

موتور کرکره برقی ساید چینی بعضاً تحت لیسانس هستند و یا به کلی برند نیز چینی است. تفاوت عمده موتورهای ساید چینی با یکدیگر در نوع متریال گیربکس و سیم پیچ موتور است. موتورهای درجه یک از سیم پیچی مس بهره می برند ولی موتورهای ارزانتر معمولاً سیم پیچی آلومینیومی دارند و در صورت کارکرد ممتد بسیار گرم می شوند و احتمال سوختن سیم پیچ در آنها بسیار بالا است. در مجموع باید گفت که نگران چینی بودن موتور ساید کرکره برقی خود نباشید ولی در انتخاب آن دقت فرمایید و از اجناس درجه یک چین جهت پروژه خود استفاده نمایید.

از جمله موتورهای ساید چینی که در بازار کشورمان مورد استفاده قرار می گیرند میتوان به اتومات Automat – بارزانته Barzante – اس.دی.سی SDC – سویل Sevil – سیگما Sigma – اسمارت Smart – لیفت توربو Lift Turbo و … اشاره نمود. می توان گفت موتورهای چینی ۹۹% بازار کرکره برقی تبریز و کشورمان را در اختیار دارند و موتورهای اروپایی سهمی کمتر از ۱% در این بازار دارند .

نکات:

  1. موتور ساید همانطور که از اسمش مشخص است، در کنار رول کرکره برقی نصب می گردد. این موتور می تواند در هریک از دو سمت چپ و یا راست رول کرکره برقی نصب گردد. در موتورهای ساید تک فاز معمولاً در سمتی که موتور نصب میگردد ابعاد صفحه پلیت ۴۰×۷۰ سانتیمتر و طول بدنه استوانه موتور نیز حداکثر ۷۰ سانتیمتر است. همچنین در سمت دیگر فقط یک صفحه پلیت نصب می گردد که ابعاد این صفحه معمولاً ۴۰×۴۰ سانتیمتر می باشد.
  2. اگر کرکره برقی شما در معرض بارش باران قرار دارد و یا موتور آن به سمت خیابان است و احتمال دستکاری موتور وجود دارد، بهتر است برای موتور ساید کاور نصب شود. لازم به ذکر است کاور موتور ساید جزء تجهیزات استاندارد کرکره برقی و موتور ساید نیست و هزینه آن بصورت مجزا محاسبه می گردد.

درب اتوماتیک تبریز گیت

فروش و نصب انواع کرکره برقی در تبریز