درب اتوماتیک تبریز ریلی

درب اتوماتیک ریلی یا کشویی سیستمی قدرتمند برای مصارف مختلف از جمله ورودی پارکینگ، انبار، کارخانجات، سازمانها و ادارات و راه حلی کارآمد برای محل هایی با تردد بالا و درب های سنگین می باشد. با استفاده از این مکانیسم ساده و در عین حال موثر شما می توانید یک دروازه ورودی تمام اتوماتیک برای پارکینگ های خود داشته باشید.


ویژگی های درب اتوماتیک ریلی

 • تردد نامحدود
 • عملکرد آسان در باز و بسته شدن
 • داشتن حداقل صدا و حداکثر قدرت
 • قابل استفاده بر روی درب های سنگین
 • قابل استفاده بر روی درب های عریض
 • دارای سنسور حرکتی و چشم مادون قرمز
 • نصب باطری برای کارکرد در زمان قطع برق

 


شرایط محل نصب

درب اتوماتیک ریلی یکی از انواع درب اتوماتیک است که در ساختمان هایی که فضای کافی برای نصب درب لولایی وجود ندارد استفاده می شود. دربهای ریلی قابلیت استفاده در پارکینگهای مسقف و روباز را دارند. درب اتوماتیک کشویی با نام درب اتوماتیک ریلی نیز شناخته می شود.

درب اتوماتیک ریلی پارکینگ بیشتر مناسب پارکینگ هایی است که دارای فضای محدودی در عمق محیط پارکینگ هستند و فضای کافی برای نصب درب لولایی وجود ندارد. محدودیتی برای استفاده از دربهای ریلی وجود ندارد و قابلیت استفاده در پارکینگهای مسقف و روباز را دارند.

در بعضی از درب ها موقعیت درب و فضا به گونه ای است که باز و بسته شدن درب باعث ایجاد اشغال فضای زیادی می شود در مواقعی که کمبود فضا برای باز و بسته شدن درب باشد از درب های ریلی استفاده می شود باید توجه داشت عملکرد درب ریلی نیاز به فضایی به اندازه درب، در سمت راست یا چپ دارد تا درب در هنگام باز شدن در آن فضا قرار گیرد

درب اتوماتیک تبریز ریلی

این نوع از درب اتوماتیک برای مکان هایی توصیه می شود که:

به تمام فضای ورودی پارکینگ نیاز باشد. وزن دربهای ریلی مهمترین گزینه برای انتخاب جک پارکینگی ریلی می باشد. به طور معمول استاندارد درب های ریلی مسکونی بین 200 کیلوگرم تا 1000 کیلوگرم می باشد. درب های ریلی صنعتی نیز از 500 کیلوگرم تا 4000 کیلوگرم می باشند. محدودیتی برای استفاده از درب ریلی وجود ندارد و قابلیت استفاده در پارکینگ های مسقف و روباز را دارند. درب اتوماتیک تبریز ارائه کننده انواع دربهای برقی.

معمولا باز و بسته شدن این درب کم صدا می باشد. از جمله معایبی که برای این نوع دربها می توان برشمرد داشتن فضایی معادل اندازه  خود درب در سمت چپ یا راست آن است.


مکانیزم عملکرد

ساختار کلی درب اتوماتیک ریلی به شکلی است که یک لنگه درب به صورت کشویی و بر روی ریل به سمت چپ یا راست حرکت می کند و فضای ورودی را به صورت کامل باز می کند. جک درب ریلی پارکینگ قابلیت نصب بر روی سطح زمین یا بالای درب را دارا می باشد.

مکانیزم کار این نوع درب به صورت کششی و به وسیله چرخ دنده پرقدرت بر روی دنده شانه ای می باشد. سیستم اتوماسیون این درب ها با استفاده از انتقال قدرت گیربکس توسط چرخ دنده شانه ای ارائه می گردد.

اپراتور ریلی در انتهای لنگه درب نصب می شود و چرخ دنده آن به واسطه یک رابط به نام دنده شانه ای به درب اتصال پیدا می کند. اکثر برد های جک ریلی همانند درب اتوماتیک جک پارکینگی دارای قابلیت تنظیم دور موتور و کم شدن دور آن در انتهای کار و ترمز را دارد. امروزه اکثرا تمامی مدار فرمان ها به صورت کاملا دیجیتال می باشد.

 


کاربرد درب اتوماتیک ریلی

 • به تمام فضای ورودی پارکینگ نیاز باشد
 • وزن درب بسیار سنگین باشد
 • اندازه درب بسیار بزرگ باشد

درب اتوماتیک ریلی یا کشویی به چند حالت قابل نصب می باشد ولی کارکرد و شکل آنها تقریبا یکسان می باشند. بر این اساس وزن درب ریلی و طول درب مهمترین عوامل تاثیر گذار در قیمت درب ریلی اتوماتیک می باشد.

درب ریلی پارکینگ منازل معمولا سایز کوچکی دارند بنابراین هم طول درب و هم وزن آن کم می باشد و امکان نصب موتور درب ریلی اتوماتیک با قدرت پایین را می دهد که همین امر می تواند قیمت را بسیار کاهش دهد.

نوع دیگری از همین اپراتور برای ورودی کارخانجات یا سازمان ها نصب می شود که به دلیل ابعاد بزرگ درب لوازم و قطعات بادوام تر و پرقدرت تری باید نصب شوند که موجب افزایش قیمت درب اتوماتیک ریلی نصب شده می شود.

 


متعلقات درب اتوماتیک ریلی

 • موتور و گیربکس
 • دندان شانه ای
 • مدار فرمان
 • چراغ فلاشر
 • چشمی ایمنی (فتوسل)
 • رسیور و ریموت
 • کلید خلاص کن
 • محدود کننده حرکت
 •  صفحه پلیت

 

نکته مهم در نصب جک های ریلی روان سازی مسیر حرکت درب می باشد که بسیار پر اهمیت و قابل توجه می باشد.

 

باید دقت نمود دنده شانه ها با توجه به جایگاه قرارگیری موتور به گونه ای روی درب نصب شوند که با حرکت موتور وزن درب روی موتور نیفتد و همچنین با حرکت درب شاهد فاصله گرفتن ریل از موتور نباشیم. دنده شانه ای رابط موتور و درب می باشد . دنده شانه ای به صورت هر شاخه یک متر موجود می باشد و می توان با قرار دادن چندین ریل در کنار هم بسته به اندازه درب مسیر باز و بسته شدن را آماده کرد.

استفاده از چرخ های با جنس پلی اتیلن در زیر درب باعث روانی و جلوگیری از استهلاک درب ریلی و همچنین بازدهی بالا و افزایش عمر موتور درب ریلی اتوماتیک می شود. رفع ایرادات ناشی از بد باز و بسته شدن و روانی درب ریلی توسط آهنگر قبل از نصب موتور الزامی می باشد.

روانی درب در هنگام باز شدن و انتخاب موتور درب ریلی با تحمل وزن بیشتر از درب می تواند طول عمر دستگاه را افزایش دهد. ساختار کیت های ریلی نیز همانند جک های پارکینگی به دو صورت مکانیکی و هیدرولیکی می باشد که از کیت های ریلی مکانیکی برای وزن های متداول و تردد های متوسط و از کیت های هیدرولیکی برای ترددهای بالا و درب های سنگین وزن صنعتی استفاده می شود.


موتور مورد استفاده در درب اتوماتیک کشویی دارای انواع ۲۴ ولت، ۲۲۰ ولت تک فاز و ۳۸۰ ولت سه فاز می باشد که هر کدام قدرت حمل درب به وزن مشخصی را دارد. برای روانکاری گیربکس معمولا از گیرکس در اپراتور درب های اتوماتیک کشویی استفاده می شود ولی در برخی مدل ها مجموعه موتور و گیربکس درون روغن شناور می باشند که تحت عنوان هیدرولیک در بازار شناخته می شوند . از جمله مزایای مدل هیدرولیک می توان به روانکاری بهتر گیربکس و تعداد سیکل کارکرد بیشتر نسبت به درب های اتوماتیک کشویی معمولی اشاره کرد. انتخاب اپراتور مناسب برای درب پارکینگ ریلی بر  اساس میزان تردد و وزن درب باید انجام شود.

درب اتوماتیک تبریز ریلی

مراحل نصب درب اتوماتیک ریلی

انتخاب محل نصب موتور که در انتهای درب ریلی است قرار می گیرد زیر سازی موتور مطابق راهنمای دستگاه و با توجه به ابعاد موتور ریلی بصورت عملیات جوشکاری و یا نصب فونداسیون انجام می شود به دلیل اینکه تنها راه ورود سیمها به داخل موتور درب ریلی از محل زیر موتور است باید پیش بینی برای آن صورت گیرد .

پس از مراحل زیر سازی موتور را روی سطح آماده شده گذاشته و توسط پیچهای مربوط موتور را روی پلیت محکم می کنیم پس از قرار دادن موتور و ثابت کردن آن اولین شاخه از دنده شانه ای را روی دنده موتور قرار داده و به واسطه یراق اتصال مربوطه روی درب به صورت تراز جوش می دهیم و همچنین در ادامه بقیه ریلها را نیز تراز کرده و جوش می دهیم باید دقت کنیم که اندازه دنده ها نباید از اندازه عرض درب ریلی بیشتر باشد . در مرحله بعدی دنده های شانه ای را رگلاژ می کنیم به صورتی که حدود 2 میلی متر از روی دنده موتور فاصله داشته باشد تا بتواند به راحتی با دنده ها ارتباط برقرار کند .

یکی از متعلقات درب اتوماتیک ریلی محدود کننده های آن هستند که در ابتدا و انتهای ریل نصب می شوند و حد باز و یا بسته شدن را تعیین می کنند . سیم بندی آن شبیه درب اتوماتیک بازویی است . مطلب کرکره برقی تبریز را مطالعه بفرمایید.

ترمینال چشمی توسط دو رشته سیم به چشمی های بین درب متصل می شود و از ترمینالهای NC جهت استپ و یا تجهیزات محافظت کننده و از ترمینالهای NO برای فرمان دادن به مدار و موتور استفاده می کنیم . در پایان در صورتی که جهت کرد موتور برعکس باشد یا جای دو سیم موتور را عوض کرده و یا اینکه در بعضی مدارات درب اتوماتیک ریلی کلید و یا برنامه ای را برای تغییر جهت موتور قرار داده اند که می توان از آن استفاده کرد.


درب اتوماتیک تبریز گیت فروش و نصب انواع درب اتوماتیک را در اینستاگرام دنبال کنید

(برای استعلام روی لوگو کلیک کنید)