درب اتوماتیک تبریز

سنسور درب اتوماتیک شیشه ای

سنسور درب اتوماتیک شیشه ای یکی از قطعات مهم در سیستم درب اتوماتیک میباشد که وظیفه جلوگیری از برخورد درب اتوماتیک با اشیاء و همچنین تشخیص حرکت جهت صدور فرمان باز یا بسته شدن را به اپراتور درب اتوماتیک می دهد.

سنسور درب اتوماتیک شیشه ای تبریز

سنسور درب اتوماتیک شیشه ای یکی از قطعات مهم در سیستم درب اتوماتیک میباشد که وظیفه جلوگیری از برخورد درب اتوماتیک با اشیاء و همچنین تشخیص حرکت جهت صدور فرمان باز یا بسته شدن را به اپراتور درب اتوماتیک می دهد.

در حال حاضر غالبا سه نوع سنسور درب اتوماتیک شیشه ای در سیستم های درب اتوماتیک مورد استفاده قرار می گیرد. دو نوع از این سنسور ها توسط امواج مادون قرمز (بصورت پسیو و اکتیو) و یک نوع توسط امواج الکترومغناطیسی حرکت را تشخیص داده و دستورات لازم را به مدارفرمان درب اتوماتیک صادر می کند.


۱- سنسور درب اتوماتیک شیشه ای مادون قرمز پسیو: طریقه عملکرد سنسور های پسیو در دربهای اتوماتیک بسیار شبیه به کاری است که دوربین های مادون قرمز درون ساختمان ها برای تشخیص تلفات حرارتی انجام می دهند.

سنسور مادون قرمز پسیو قادر است با انجام یک سری تنظیمات ساده، تصویری از نحوه حرکت هایی که به سمت درب اتوماتیک مورد نظر انجام می گیرد به وجود آورده و آن ها را به خاطر بسپارد. در صورتی که تصویر ایجاد شده دچار تغییر شود، این سنسور ها قادرند تا با تغییرات جدید ایجاد شده مطابقت پیدا کنند.

مزایای سنسور مادون قرمز پسیو: می توانند بسیار دقیق تنظیم شوند. محدوده تشخیص بسیار دقیقی دارند.

معایب سنسور مادون قرمز پسیو: اشیاء ثابت غیر قابل تشخیص می باشند. اشیائی که با زمینه اختلاف دما ندارند غیر قابل تشخیص می باشند. در صورتی که اختلاف دما بین زمینه و شی مورد نظر جزئی باشد دقت عملکرد سنسور کاهش پیدا خواهد کرد.


۲- سنسور درب اتوماتیک شیشه ای مادون قرمز اکتیو: این سنسور ها از نوع استاتیک می باشند و این توانایی را دارند که فقط اشیا و اشخاص را تشخیص دهند.

طریقه عملکرد سنسور های مذکور در درب های اتوماتیک بدین صورت است که وقتی افراد یا اشیا باعث شکستن پرتو نور مادون قرمز می شوند سنسور ها وارد عمل شده و باعث باز شدن درب اتوماتیک می شوند. این سنسور ها قادر به تشخیص اجسام در سطوح وسیعی که روی فواصل مرکزی نوری لنز های فرستنده و گیرنده قرار می گیرند، می باشند.

سنسور های اکتیو به دو دسته مجزا تقسیم می شوند که عبارتند از:

– حذف کننده زمینه: این سنسور ها اغلب در درب اتوماتیک نوع گردان یا چرخان مورد استفاده قرار می گیرد زیرا با توجه به چرخشی بودن درب های اتوماتیک امکان ایجاد پس زمینه یا background وجود ندارد. بنابر این سیستم نیازی به زمینه ای همچون دیوار یا سطح زمین در مورد مذکور ندارد.

– آنالیز کننده زمینه: این سنسور ها بر خلاف سنسور قبلی برای باز کردن درب اتوماتیک مربوطه نیازمند سیگنالی از زمینه است تا بتواند عملکرد مناسب را داشته باشد. این سیستم ها برای عملکرد سنسور ها نیازمند یک زمینه یا ground که در حوزه درب های اتوماتیک شامل دیوار یا کف زمینی است که درب اتوماتیک روی آن قرار گرفته.

علاوه بر موارد ذکر شده سطح مورد نظر برای پویش اجسام درون فواصل ممکن از پیش تعیین شده به صورت مکانیکی تنظیم می شود. همچنین هر شی ای که درون این ناحیه قرار گیرد به صورت استاتیکی نمایان خواهد گردید.


۳- سنسور درب اتوماتیک شیشه ای میکروویو: امواجی الکترومغناطیسی با طول موج بیشتر از یک گیگاهرتز توسط سنسور ارسال شده و بازتاب آن از کف زمین، دیوار و سایر سطوح به گیرنده برگشت داده شده و مورد بررسی قرار می گیرد.

در صورتی که هیچ حرکتی در محل تحت نظارت وجود نداشته باشد، فرکانس ارسالی و دریافتی یکسان باقی می ماند که نشان دهنده این است که محل عاری از هر جنبده ای است. با قرار گرفتن هر موجود زنده یا غیر زنده در محل تحت پوشش، فرکانس برگشتی در نتیجه برخورد به شئ با فرکانس ارسالی متفاوت بوده و این اختلاف توسط سنسور درب اتوماتیک شیشه ای آشکار شده و باعث فعال شدن سوئیچ خروجی میگردد. میزان امواج سنسورهای مایکروویو مورد استفاده از هر نظر برای انسانها وحیوانات ایمن است. لینک درب اتوماتیک تبریز گیت در پینترست


حذف تداخلات: از آنجایی که عواملی همچون باران، برف، لامپ های فلورسنت، لرزش ناشی از محرک های درب (مثل موتور ها و اکچویتر ها)، موبایل، تجهیزات رادیویی و اشعه ایکس که غبار الکترونیکی (electrosomg) نامیده می شوند مانع از عملکرد بهینه سنسور درب اتوماتیک شیشه ای در مقابل این تداخلات می شوند نیاز به مدار الکترونیکی و سنسورهای پیشرفته تر وجود دارد.

سنسور درب اتوماتیک شامل درب کشویی، تاشو، چرخان و گردان می تواند تنها یک سنسور ساده برای تشخیص جسم متحرک باشد. اما در حال حاضر سنسور های پیشرفته تری برای درب های اتوماتیک ساخته شده که تنها به حرکت مستقیم به سمت درب اتوماتیک حساس هستند و حرکت های عرضی را نادیده گرفته و واکنشی در قبال آن ها از خود نشان نمی دهند.


درب اتوماتیک تبریز گیت