سنسور درب اتوماتیک شیشه ای یکی از قطعات مهم در سیستم درب اتوماتیک میباشد که وظیفه جلوگیری از برخورد درب اتوماتیک با اشیاء و همچنین تشخیص حرکت جهت صدور فرمان باز یا بسته شدن را به اپراتور درب اتوماتیک می دهد.

سنسور درب اتوماتیک شیشه ای تبریز

سنسور درب اتوماتیک شیشه ای یکی از قطعات مهم در سیستم درب اتوماتیک میباشد که وظیفه جلوگیری از برخورد درب اتوماتیک با اشیاء و همچنین تشخیص حرکت جهت صدور فرمان باز یا بسته شدن را به اپراتور درب اتوماتیک می دهد.

در حال حاضر غالبا سه نوع سنسور درب اتوماتیک شیشه ای در سیستم های درب اتوماتیک مورد استفاده قرار مي گيرد. دو نوع از این سنسور ها توسط امواج مادون قرمز (بصورت پسیو و اکتیو) و یک نوع توسط امواج الکترومغناطیسی حرکت را تشخیص داده و دستورات لازم را به مدارفرمان درب اتوماتیک صادر می کند.


1- سنسور درب اتوماتیک شیشه ای مادون قرمز پسيو: طريقه عملکرد سنسور های پسیو در دربهاي اتوماتيک بسيار شبيه به کاري است که دوربين هاي مادون قرمز درون ساختمان ها براي تشخيص تلفات حرارتي انجام مي دهند.

سنسور مادون قرمز پسیو قادر است با انجام يک سري تنظيمات ساده، تصويري از نحوه حرکت هايي که به سمت درب اتوماتيک مورد نظر انجام مي گيرد به وجود آورده و آن ها را به خاطر بسپارد. در صورتي که تصوير ايجاد شده دچار تغيير شود، اين سنسور ها قادرند تا با تغييرات جديد ايجاد شده مطابقت پيدا کنند.

مزاياي سنسور مادون قرمز پسیو: مي توانند بسيار دقيق تنظيم شوند. محدوده تشخيص بسيار دقيقي دارند.

معايب سنسور مادون قرمز پسیو: اشياء ثابت غير قابل تشخيص مي باشند. اشيائي که با زمينه اختلاف دما ندارند غير قابل تشخيص مي باشند. در صورتي که اختلاف دما بين زمينه و شي مورد نظر جزئي باشد دقت عملکرد سنسور کاهش پیدا خواهد کرد.


2- سنسور درب اتوماتیک شیشه ای مادون قرمز اکتيو: اين سنسور ها از نوع استاتيک مي باشند و این توانایی را دارند که فقط اشيا و اشخاص را تشخيص دهند.

طريقه عملکرد سنسور هاي مذکور در درب هاي اتوماتيک بدين صورت است که وقتي افراد يا اشيا باعث شکستن پرتو نور مادون قرمز مي شوند سنسور ها وارد عمل شده و باعث باز شدن درب اتوماتيک مي شوند. اين سنسور ها قادر به تشخيص اجسام در سطوح وسيعي که روي فواصل مرکزي نوري لنز هاي فرستنده و گيرنده قرار مي گيرند، مي باشند.

سنسور هاي اکتیو به دو دسته مجزا تقسيم مي شوند که عبارتند از:

– حذف کننده زمينه: اين سنسور ها اغلب در درب اتوماتيک نوع گردان يا چرخان مورد استفاده قرار مي گيرد زيرا با توجه به چرخشي بودن درب هاي اتوماتيک امکان ايجاد پس زمينه يا background وجود ندارد. بنابر اين سيستم نيازي به زمينه اي همچون ديوار يا سطح زمين در مورد مذکور ندارد.

– آناليز کننده زمينه: اين سنسور ها بر خلاف سنسور قبلي براي باز کردن درب اتوماتيک مربوطه نيازمند سيگنالي از زمينه است تا بتواند عملکرد مناسب را داشته باشد. اين سيستم ها براي عملکرد سنسور ها نيازمند يک زمينه يا ground که در حوزه درب هاي اتوماتيک شامل ديوار يا کف زميني است که درب اتوماتيک روی آن قرار گرفته.

علاوه بر موارد ذکر شده سطح مورد نظر براي پويش اجسام درون فواصل ممکن از پيش تعيين شده به صورت مکانيکي تنظيم مي شود. همچنين هر شي اي که درون اين ناحيه قرار گيرد به صورت استاتيکي نمايان خواهد گرديد. مطلب درب اتوماتیک تبریز گیت را مطالعه بفرمایید.


3- سنسور درب اتوماتیک شیشه ای ميکروويو: امواجي الکترومغناطيسي با طول موج بيشتر از يک گيگاهرتز توسط سنسور ارسال شده و بازتاب آن از کف زمين، ديوار و ساير سطوح به گيرنده برگشت داده شده و مورد بررسی قرار می گیرد.

در صورتي که هيچ حرکتي در محل تحت نظارت وجود نداشته باشد، فرکانس ارسالي و دريافتي يکسان باقي مي ماند که نشان دهنده اين است که محل عاري از هر جنبده اي است. با قرار گرفتن هر موجود زنده يا غير زنده در محل تحت پوشش، فرکانس برگشتي در نتيجه برخورد به شئ با فرکانس ارسالي متفاوت بوده و اين اختلاف توسط سنسور درب اتوماتیک شیشه ای آشکار شده و باعث فعال شدن سوئيچ خروجي ميگردد. میزان امواج سنسورهاي مايکروويو مورد استفاده از هر نظر براي انسانها وحيوانات ايمن است. لینک درب اتوماتیک تبریز گیت در پینترست


حذف تداخلات: از آنجايي که عواملي همچون باران، برف، لامپ هاي فلورسنت، لرزش ناشي از محرک هاي درب (مثل موتور ها و اکچويتر ها)، موبايل، تجهيزات راديويي و اشعه ايکس که غبار الکترونيکي (electrosomg) ناميده مي شوند مانع از عملکرد بهينه سنسور درب اتوماتیک شیشه ای در مقابل اين تداخلات مي شوند نياز به مدار الکترونيکي و سنسورهای پیشرفته تر وجود دارد.

سنسور انواع درب اتوماتيک شامل درب کشويي، تاشو، چرخان و گردان مي تواند تنها يک سنسور ساده براي تشخيص جسم متحرک باشد. اما در حال حاضر سنسور هاي پيشرفته تري براي درب هاي اتوماتيک ساخته شده که تنها به حرکت مستقيم به سمت درب اتوماتيک حساس هستند و حرکت هاي عرضي را ناديده گرفته و واکنشي در قبال آن ها از خود نشان نمي دهند.


درب اتوماتیک تبریز گیت